PAMIĘĆ MIĘŚNIOWA – czy naprawdę istnieje?

Czym jest pamięć mięśniowa?

PAMIĘĆ MIĘŚNIOWA – zdolność mięśni szkieletowych do reagowania w różny sposób (adaptacyjny lub nieadaptacyjny) na bodźce środowiskowe, z którymi zetknęliśmy się wcześniej.

Hipoteza

W DUŻYM SKRÓCIE – włókna mięśniowe rekrutują jądra komórkowe z aktywowanych komórek satelitarnych przed zwiększeniem ich objętości (hipertrofią). 
Włókna mięśniowe z większą ilością jąder komórkowych rosną szybciej, gdy działa na nie bodziec w postaci treningu. Uważa się, że ich liczba może być stała co najmniej przez 15 lat lub nawet trwała, nawet w momentach gdy dochodzi do atrofii tkanki mięśniowej.

Co z używaniem sterydów?

Badania na modelach zwierzęcych, w których używano testosteronu pokazały, że wspomagał on przyrost masy mięśniowej przez długi okres po usunięciu leku. Jeśli dzieje się tak również u ludzi (a najprawdopodobniej – tak) powinno mieć to odzwierciedlenie w stanowisku Światowej Agencji Antydopingowej.

Pamięć epigenetyczna

W tym roku została opublikowana świetna praca, która rzuca nowe spojrzenie na pamięć mięśniową. Według badania opublikowane w Scientific Reports nasze mięśnie posiadają pamięć molekularną w postaci epigenetycznych znaczników na naszym DNA.
Epigenetyka to dziedzina nauki opisująca mechanizmy modyfikacji ekspresji DNA bez zmiany samej sekwencji nukleotydów. Zmiany epigenetyczne występujące w odpowiedzi na czynniki zewnętrzne (np. stres, dieta, trening) dokonują się przez metylację DNA, modyfikację białek histonowych (acetylację, metylację, ubikwitynację, fosforylację), a także posttranslacyjne modyfikacje ekspresji genów z udziałem niekodujących RNA.
Badanie zostało przeprowadzone na małej grupie 7 zdrowych mężczyzn, u których zbadano metylację ponad 850 000 regionów CpG (bogate w pary GC regiony DNA). Naukowcy odkryli, że wprowadzeniu ponownego treningu oporowego (po 7 tygodniowej przerwie od pierwszego) częstość występowania hipometylacji w całym genomie wzrosła (18 816 regionów CpG) w stosunku do pierwszego treningu (9 153 regiony CpG).
Bardziej praktyczne informacje znajdują się na infografice .

Konrad Klekot 2

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
– Pamięć mięśniowa istnieje. 
– Nie należy jej postrzegać tylko przez pryzmat zwiększania ilości jąder komórkowych w włóknach mięśniowych, ale również przez zmiany epigenetyczne wywołane treningiem. 
– Nie używając SAA również możesz wiele, ale dla Wielu to nie to samo…

Jedna uwaga do wpisu “PAMIĘĆ MIĘŚNIOWA – czy naprawdę istnieje?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s