
Większa część kreatyny w naszym organizmie znajduje się w mięśniach szkieletowych (95%), niewielkie ilości znajdują się również w mózgu i jądrach (5%).
Szacuje się, że około 2/3 wewnątrzmięśniowej kreatyny stanowi fosfokreatyna (PCr), a pozostałą część wolna kreatyna (Cr).
Całkowita pula kreatyny (PCr oraz Cr) w mięśniach wynosi około 120 mmol/kg suchej masy u osoby o ważącej ok. 70 kg.
Szacuje się, że zawartość kreatyny w mięśniach jaką możemy osiągnąć wynosi około 160 mmol/kg suchej masy, dlatego zwiększanie dawek nie za wiele Ci pomoże.
Osoby na diecie roślinnej cechują się niższym stężeniem kreatyny w mięśniach (90-110 mmol/kg suchej masy) i dlatego mogą lepiej reagować na suplementację kreatyny.
Kreatyna może być syntetyzowana w wątrobie i nerkach z argininy i glicyny przez amidynotransferazę argininoglicynową, która odpowiada za przenoszenie grupy guanidynowej z argininy na glicynę – w ten sposób powstaje guanidynooctan oraz ornityna. Następnie guanidynooctan ulega metylacji przez N-metylotransferazę guanidynooctanową przy pomocy S-adenozylometioniny (SAM) tworząc kreatynę.
Mało kto pamięta o tym, że kreatyna oprócz jej podstawowej roli jaką jest resynteza PCr odgrywa istotną rolę w systemie CK/PCr (kinaza kreatynowa/fosfokreatyna) . System ten łączy miejsca produkcji ATP (glikoliza i fosforylacja oksydacyjna) z subkomórkowymi miejscami wykorzystania ATP (ATPazy) w celu napędzania metabolizmu energetycznego. Cały system jest ważnym regulatorem metabolizmu, który może wyjaśnić zarówno ergogeniczne i terapeutyczne działanie kreatyny. Może kiedyś więcej na ten temat.