Czy dystrybucja białka ma jakieś znaczenie?

W marcu bieżącego roku na łamach czasopisma The Journal of Physiology zostało opublikowane świetne badanie, w którym poruszono zagadnienie dystrybucji/rozłożenia białka na posiłki.

Choć badanie zostało przeprowadzone na grupie 20 SENIORÓW z nadwagą lub otyłością, można z niego wyciągnąć małe co nieco dla osób interesujących się żywieniem w sporcie.

Celem niniejszego badania była ocena w jaki sposób dzienny wzorzec przyjmowania białka i trening siłowy wpływają na długoterminową, zintegrowaną szybkość syntezy miofibrylarnych, sarkoplazmatycznych i mitochondrialnych białek mięśni szkieletowych podczas deficytu energetycznego u osób starszych.

W badaniu tym porównywano równomierny wzorzec spożycia białka do zróżnicowanego dzielenia białka na posiłki, co przedstawia zamieszczona infografika.

W badaniu wzięło udział 20 mężczyzn z nadwagą lub otyłością (~66 lat), którzy spożywali przez 4 tygodnie dietę hipokaloryczną (-300 kcal/dziennie od zapotrzebowania energetycznego) oraz 1,3 g białka/kg m.c., które było różnie rozłożone na posiłki (w zależności od grupy).

Ochotnicy zostali podzieleni na dwie grupy:
1. Równy wzorzec podawania białka w czterech posiłkach (n=10).
2. Zróżnicowany wzorzec podawania białka w czterech posiłkach (n=10).

Ponadto, badanie zostało podzielone na DWIE, DWUTYGODNIOWE FAZY.
1. Zastosowano wyłącznie deficyt energetyczny bez treningu.
2. Obejmowała deficyt energetyczny + trening siłowy 3 x w tygodniu.

Być może dla pięknych i młodych czytających ten post nie jest to, aż tak interesujące, jednak wciąż kontrowersyjnym tematem u osób starszych jest redukcja masy ciała. Główne objawy związane są z sytuacją, w której deficyt energetyczny mający na celu zredukować tkankę tłuszczową może jednocześnie przyśpieszyć utratę masy mięśniowej, co może (ale nie musi) = sarkopenii.

Pamiętajmy, że zarówno starzenie (samo w sobie) oraz restrykcje energetyczne mogą zmniejszać tempo syntezy białek mięśniowych w odpowiedzi na podaż białka.

Wiemy to z poprzedniego badania tych samych autorów, w którym stwierdzono, że podczas deficytu energetycznego u seniorów z nadwagą i otyłością równomiernie rozłożona na posiłki podaż białka efektywniej stymulowała miofibrylarną syntezę białek mięśniowych w porównaniu do nierównomiernej dystrybucji białka na posiłki.

Co więcej wykazano również, że połączenie treningu siłowego z równomierną dystrybucją białka na posiłki przywróciło miofibrylarną syntezę białek mięśniowych w okresie redukcji do poziomów obserwowanych podczas stosowania diety izoenergetycznej. Co może sugerować, że połączenie treningu siłowego wraz z równomierną dystrybucją białka na posiłki może stać się efektywną strategią zmniejszania spadku masy mięśniowej podczas redukcji….

….ALE…. – wszystko byłoby prawie idealnie, gdyby nie krótkoterminowy charakter pomiarów miofibrylarnej syntezy białek mięśniowych, który ograniczał zdolność do ekstrapolacji tych wyników w poprzednim badaniu.
Dlatego zaplanowano badanie z 20 seniorami.

Tym razem jednak okazało się, że wzorzec podania białka nie miał istotnego wpływu na tempo syntezy białek mięśni szkieletowych, zarówno w grupie stosującej tylko deficyt energetyczny oraz w grupie która miała wprowadzony deficyt energetyczny + trening siłowy.

JEDNAK TRENING SIŁOWY NIE ZAWIÓDŁ, bowiem okres dwóch tygodni wpłynął znacząco na zwiększenie tempa syntezy większości białek mięśni szkieletowych, co może wpływać na utrzymanie masy mięśniowej podczas okresu redukcji u osób starszych.

Co z tego wynika?

Być może równomierna dystrybucja białka na posiłki (niezależnie od tego czy trenujemy, czy nie) nie ma tak dużego znaczenia jak nam się wydaje? Potrzebujemy na pewno więcej badań na ten temat.

Nasz organizm świetnie radzi sobie z wykorzystaniem większych ilości białka w posiłku niż 20 g i nie jest to pierwsze badanie, które to potwierdza.

Jeśli spotkałeś się z twierdzeniem, że spożycie białka poniżej magicznego progu leucynowego nie aktywuje syntezy białek mięśniowych to się mylisz, bowiem grupa spożywająca w dwóch posiłkach bardzo niewielkie ilości białka nie miała problemów z syntezą białek mięśniowych.

OGRANICZENIA

Tak jak każde dobre badanie, również to ma pewne ograniczenia, o których należy pamiętać wyciągając wnioski.

Pamiętajmy, że uczestnikami badania były osoby starsze, niewytrenowane, a sam czas spożycia białka może mieć zdecydowanie większe znaczenie u osób wytrenowanych/zawodowych sportowców.
Z drugiej strony (czysto hipotetycznie) skoro w grupie seniorów (która może odpowiadać nieco gorzej na bodziec jakim jest białko) nie zauważono istotnych różnic w syntezie białek mięśniowych to takich różnic nie należy spodziewać się u przeciętnego aktywnego fizycznie Kowalskiego.

Ograniczeń jest dużo więcej, jednak są one bardziej związane z metodyką tego badania i raczej Was nie zainteresują.

Dystrybycja Białka_konrad Klekot

Murphy CH, Shankaran M, Churchward-Venne TA. et al. Effect of resistance training and protein intake pattern on myofibrillar protein synthesis and proteome kinetics in older men in energy restriction. J Physiol. 2018 Jun;596(11):2091-2120.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s