Leucyna – komu może się przydać?

Kilka dni temu opublikowane zostało badanie, którego celem była ocena: czy dodatek leucyny do mniejszej porcji izolatu białka serwatkowego WPI – 10 g, spowoduje podobny wzrost tempa syntezy miofibrylarnych białek mięśniowych myoPS w stosunku do wyżej porcji białka – 25 g WPI.
Białko spożywane było w postaci napojów białkowych.

Do badania zrekrutowano 22 zdrowe kobiety (wiek~69 lat), które zostały losowo przydzielone do jednej z dwóch grup (n=11):
I grupa – spożywająca 25 g WPI zawierającego 3 g leucyny;
II grupa – spożywająca tylko 10 g WPI uzupełnionego leucyną w taki sposób by również dostarczyć 3 g leucyny. Badanie trwało sześć dni.

Przed rozpoczęciem badania uczestnicy zgłaszali się do laboratorium w celu oceny: ogólnego stanu zdrowia, nawyków żywieniowych, składu ciała oraz siły kończyn dolnych.

W badaniu oceniano krótkotrwałe i zintegrowane tempo syntezy białek miofibrylarnych (myoPS) w odpowiedzi na spożycie badanych napojów w spoczynku oraz po zaplanowanym treningu wybranej kończyny dolnej.

Zintegrowane tempo myoPS zostało ocenione przy użyciu deuterowanej wody (D2O) – dwa dni przed (podstawowe myoPS) i podczas sześciodniowego okresu suplementacji. Natomiast krótkotrwała myoPS została zmierzona na czczo (3 godz.) i po jedzeniu (4 godz.) za pomocą znakowania izotopowego (13C6-fenyloalaniny) w celu określenia chwilowego myoPS.

W czasie trwania badania uczestniczki dwukrotnie wykonały 4 serie ćwiczeń unilateralnych jednej kończyny dolnej (2 serie 50% i 2 serie 60%; 1 powtórzenia maksymalnego) do odmowy.

Główne wnioski płynące z tego badania to:

1. Niższa porcja białka z dodatkiem leucyny wywołuje podobny wzrost tempa syntezy miofibrylarnych białek mięśniowych do wyższej porcji białka u zdrowych starszych kobiet.

2. Włączenie napoju białkowego wzbogaconego leucyną do diety osób starszych może poprawić odpowiedź anaboliczną bez zwiększania spożycia energii i być może będzie to praktykowane w przyszłości.

3. O tym już wiemy, ale trening siłowy istotnie wzmacnia odpowiedź anaboliczną i może skutecznie pomagać we wspieraniu zdrowego starzenia się mięśni.

CO WARTO WIEDZIEĆ?

To badanie jest świetnym przykładem pokazującym, że pomimo złej reputacji aminokwasów rozgałęzionych, leucyna jest kluczowym aminokwasem zaangażowanym w proces syntezy białek mięśniowych i w pewnych KRYTYCZNYCH sytuacjach można ją umiejętnie wykorzystać.

W porównaniu do osób młodych, osoby starsze nie zawsze są w stanie spożyć zalecaną dzienną ilość białka (1,2 g/kg/c.c./dziennie). Szacuje się, że około 40% osób starszych nie dostarcza 0,8 g białka na kg/m.c./dzień. Dodatek leucyny do posiłków u takich osób wydaję się być zasadny, prawdopodobnie może pomóc utrzymać wrażliwość anaboliczną mięśni i zmniejszyć utratę masy mięśniowej. To na chwilę obecną daleko idące wnioski, ale być może przyszłe badania będą to potwierdzać.

Leucyna Konrad Klekot.png

Devries MC, McGlory C, Bolster DR, et al. Leucine, Not Total Protein, Content of a Supplement Is the Primary Determinant of Muscle Protein Anabolic Responses in Healthy Older Women. J Nutr. 2018 Jun 13. doi: 10.1093/jn/nxy091.

Jedna uwaga do wpisu “Leucyna – komu może się przydać?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s