Czy białko niszczy nerki?

Czy spotkałaś/eś się kiedykolwiek ze stwierdzeniem, że większa ilość białka w diecie źle wpływa na funkcje nerek i z czasem może prowadzić nawet do ich przewlekłej niewydolności?

Jeśli wiesz, że w większości przypadków (ale nie we wszystkich!) stwierdzenie to nie posiada uzasadnienia naukowego, to tym bardziej zapraszam Cię do przeczytania tego postu.

W świeżo opublikowanym na łamach Journal of Nutrition in Gerontology and Geriatrics artykule badacze postanowili zbadać wpływ diety wysokobiałkowej (1,2 g/kg m.c.) na markery funkcji nerek (wskaźnik przesączania kłębuszkowego – GFR, kreatyninę oraz stężenie azotu mocznikowego we krwi – BUN) podczas diety redukcyjnej.

No i co w tym nadzwyczajnego i co to za wysokobiałkowa dieta z ilością 1,2 g/kg?!

W zasadzie NIC…. gdyby nie FAKT, że uczestnikami tego badania były otyłe, starsze osoby (BMI>30), a czas trwania eksperymentu był długi – 6 miesięczna interwencja z deficytem energetycznym + 12 miesięcy obserwacji już bez deficytu.

Zanim zaczniemy krótkie wprowadzenie, dlaczego postanowiono zbadać taką, a nie inną grupę osób….

Współistnienie epidemii otyłości oraz starzenie się społeczeństwa prawdopodobnie zwiększy częstotliwość występowania chorób przewlekłych, które wywołane są tymi procesami. Jednym ze sztandarowych przykładów jest tutaj przewlekła niewydolność nerek, o której na pewno uczył się każdy dietetyk.

Wszyscy jesteśmy świadomi tego, że wraz z wiekiem dochodzi do upośledzenia czynności nerek – spadek GFR oraz przepływu krwi przez nerki, z czasem prowadzą do ich uszkodzenia. Coraz częściej występująca wśród osób starszych otyłość ma tutaj również nie małe znaczenie, gdyż zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 i nadciśnienia tętniczego, które są jednymi z czynników powodujących uszkodzenie nerek. Otyłość również bezpośrednio pogarsza funkcjonowanie nerek.

Najlepszym rozwiązaniem u osób z nadwagą jest oczywiście redukcja masy ciała, jednak jeśli problem ten występuje u seniorów pojawiają się obawy dotyczące utraty masy mięśniowej i długoterminowego pogorszenia sprawności fizycznej. Spadkowi masy mięśniowej podczas deficytu kalorycznego może zapobiec zwiększenie ilości białka w diecie i jest to jeden z wielu mocnych argumentów za zwiększeniem Zalecanego Dziennego Spożycia u osób w wieku podeszłym.

Mając jednak cały czas na uwadze, że mamy do czynienia z osobami starszymi należy rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, stąd te debaty i ostrożność w zwiększaniu podaży białka u osób starszych. Tym bardziej, że według badań wyższe spożycie białka u osób z zaburzeniami czynności nerek prowadzi do przyśpieszonego spadku ich funkcji. Jako ciekawostkę warto dodać, że w takim przypadku białka roślinne najprawdopodobniej wywierają mniej szkodliwy wpływ na nerki od białek zwierzęcych.

Prawdą jest również, że większość dowodów naukowych nie znajduje szkodliwego wpływu białka u osób z zachowanymi prawidłowymi funkcjami nerek. Wciąż jednak brak dobrej jakości, randomizowanych badań w tym aspekcie, dlatego postanowiono to zmienić.

Do badania zrekrutowano otyłe osoby w wieku >59 lat z prawidłową w stosunku do wieku funkcją nerek (GFR>45) oraz z zespołem słabości (ocenianym przy pomocy Test Short Physical Performance Battery 4-10).

Badanie możemy podzielić na dwie fazy:

I faza interwencyjna, w której zastosowano dietę hipokaloryczną (deficyt 500 kcal) z założonym celem utraty 10% masy ciała w ciągu 6 miesięcy. Proporcje makroskładników w grupie kontrolnej przedstawiały się następująco – 15% białka, 30% tłuszczu i 55% węglowodanów, natomiast w grupie wysokobiałkowej tak: 30% białka, 30% tłuszczu i 40% węglowodanów. Fazę tę ukończyło
– 14 osób otrzymujących dietę o standardowej zawartości białka – 0,8 g białka na kg m.c.
– 26 osób otrzymujących dietę wysokobiałkową – 1,2 g białka na kg m.c.

II faza obserwacyjna, w której udało się jeszcze przez rok obserwować:
– 6 osób z grupy otrzymującej 0,8 g białka na kg m.c.
– 15 osób z grupy otrzymującej 1,2 g białka na kg m.c.

Zanim przejdę do wyników to zaznaczę, że jest to pierwsza praca, która bada wpływ zwiększonej podaży białka podczas redukcji masy ciała u osób starszych w dłuższym okresie czasu.

W okresie 18 miesięcy oceniane markery czynności nerek (GFR, BUN, kreatynina) nie uległy zmianie, co świadczy o tym, że stosowanie wyższych, zrównoważonych dawek białka podczas okresu redukcji masy ciała u osób starszych może być pomocne.

Samo badanie wrzuciłem raczej w celach edukacyjnych i dla uświadomienia, że podejścia zero jedynkowe do wybierania konkretnych strategii żywieniowych nie zawsze się sprawdzają. Studentom mam nadzieję też się przyda do rozmowy z wykładowcami.Nerki_Białko Konrad Klekot

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s