Wpływ interwałów na pobór energii

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek czy intensywność wykonywanego treningu ma jakikolwiek wpływ na apetyt i pobór energii w ciągu dnia?

Jeśli nie, zachęcam do przeczytania krótkiego opracowania świeżego przeglądu systematycznego wraz z metaanalizą badań dotyczącego WPŁYWU TRENINGÓW INTERWAŁOWYCH NA POBÓR ENERGII W CIĄGU DNIA.

Treningi interwałowe o wysokiej intensywności (HIIT) cieszą się niezmiennie dużym uznaniem wśród osób, które chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej, ale nie tylko – więcej na ten temat przeczytasz tutaj – https://konradklekot.com/…/aeroby-czy-interwaly-ktora-meto…/.
Dziś zajmiemy się treningiem interwałowym w kontekście wpływu na apetyt i pobór energii.

Zacznijmy od teorii.

Apetyt jest definiowany jako fizyczne pragnienie jedzenia, w którym pośredniczą centralne i obwodowe systemy (włączając w to sekrecję hormonów przez przewód pokarmowy) wpływające zarówno na stan psychologiczny (pożądanie i przyjemność z jedzenia) oraz fizjologiczny (głód i sytość).

Jeśli kiedykolwiek trenowałeś bardzo intensywnie z pewnością zaraz po ukończonej sesji treningowej nie miałeś chęci na posiłek.
Okazuje się, że hamowanie apetytu bezpośrednio po wysiłku fizycznym prawdopodobnie spowodowane jest zmianami w stężeniu hormonów regulujących apetyt, poprzez jednoczesne hamowanie uwalniania acylowanej greliny (hormon oreksygenny) i zwiększanie sekrecji peptydu YY (hormonu anoreksygenicznego) – ten stan może utrzymywać się nawet do 9 godzin po wysiłku fizycznym. Nie zawsze musi być to jednak równoznaczne ze zmniejszeniem podaży energii w ciągu dnia.

Oprócz reakcji natychmiastowej na wysiłek fizyczny warto wspomnieć o długoterminowych adaptacjach, które wpływają na apetyt i spożycie energii. Obejmują one zmiany zachowań żywieniowych (powściągliwość, pożądanie, preferencje żywieniowe) oraz poprawę wrażliwości na insulinę. Poposiłkowe zwiększenie stężenia insuliny może być ważnym sygnałem sytości i odpowiadać za zmniejszenie spożycia energii w ciągu dnia. U osób z insulinoopornością efekt ten jest zdecydowanie mniej widoczny.

Niektóre badania sugerują, że przewlekły wysiłek fizyczny może być skuteczną metodą regulacji apetytu. Mimo, że początkowo badania nie wykazały istotnych różnic w stężeniu hormonów anoreksygennych (peptyd YY, polipeptyd trzustkowy i glukagonopodobny peptyd-1) na czczo, to istnieją prace sugerujące, że wysiłek fizyczny miał wpływ na stężenie wymienionych hormonów (PYY oraz GLP-1) po spożyciu posiłku.

Ale czy intensywność wysiłku ma tu jakieś znaczenie?

Przechodząc do meritum skupmy się na opublikowanej pracy.
Według autorów jest to pierwszy przegląd systematyczny wraz z metaanalizą oceniający długotrwały wpływ treningów interwałowych na pobór energii.

Po analizie wszystkich badań, które zostały włączone do metaanalizy (a było ich 16) nie zaobserwowano istotnych różnic w zmianie spożycia energii przy treningach interwałowych o wysokiej intensywności i treningach aerobowych, a metaregresja nie wykazała wpływu innych zmiennych na te wyniki.

Analiza wtórna wykazała istotną redukcję masy ciała w badaniach, w których wykorzystywano trening HIIT w porównaniu do grupy nietrenującej, nie było jednak istotnych różnic w utracie masy ciała pomiędzy HIIT i treningami aerobowymi, co potwierdzają również wcześniejsze badania.

Głównym ograniczeniem tego przeglądu systematycznego jest zróżnicowany poziom jakości przeprowadzonych badań – tak jak to często bywa w pracach opartych na kwestionariuszach i dzienniczkach żywieniowych.
Tylko w 44% z nich oszacowano koszty wysiłku fizycznego, w 44% badań określano przestrzeganie zaleceń, 56% badań brało pod uwagę poziom codziennej aktywności fizycznej i tylko 6% badań deklarowało przestrzeganie zalecanej intensywności wysiłku.
Myślę, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bez pomiaru i raportowania tych wyników trudno jest określić czy wykonany wysiłek wytworzył odpowiedni deficyt energetyczny by w jakikolwiek sposób wpłynąć na pobór energii.

Niemniej, metaanaliza nie wykazała kompensacyjnego zwiększenia poboru energii po treningach interwałowych o wysokiej intensywności w porównaniu do treningów aerobowych oraz braku aktywności.
Do chwili obecnej żadne z badań porównujące HIIT do aerobów nie znalazło istotnych różnic w dziennym poborze energii.

Być może, gdyby pobór energii oceniano metodą o wyższej precyzji wyniki byłby by inne, jednak nie ma co gdybać, bo może w przyszłości doczekamy się lepszych badań.

HIIT Konrad Klekot.png

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s