Czy picie dużych ilości kawy szkodzi?

Czy pijąc duże ilości kawy (5 i więcej filiżanek dziennie) zwiększasz ryzyko śmierci?

Nie mamy na to dowodów!

Prospektywne badania kohortowe pochodzące z Ameryki Północnej, Europy i Azji są spójne i wykazują ujemną korelację pomiędzy piciem kawy i umieralnością, wliczając w to liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia i niektórych rodzajów nowotworów.

Jednak nadal istnieją pewne obawy dotyczące zwiększonego spożycia kawy u osób wolniej metabolizujących kofeinę oraz wśród osób spożywających więcej niż 5 filiżanek kawy dziennie.

Zatem czy u osób z powszechnymi polimorfizmami odpowiadającymi za wolniejszy metabolizm kofeiny spożycie kawy jest równie bezpieczne?

Na to pytanie postanowili odpowiedzieć sobie naukowcy w niedawno opublikowanej pracy na łamach Jama Internal Medicine. W tym celu wykorzystano dane pochodzące od prawie PÓŁ MILIONA OSÓB z brytyjskiego biobanku, z zidentyfikowanymi polimorfizmami genetycznymi (AHR, CYP1A2, CYP2A6, POR) wpływającymi na metabolizm kofeiny. Przypomnę z poprzedniego wpisu, że polimorfizm w genie CYP1A2 odpowiada w ~95% za metabolizm kofeiny.

W brytyjskiej kohorcie: średni wiek uczestników badania wynosił 57 lat, 110 640 (22%) uczestników nie spożywało kawy, natomiast wśród pijących kawę było 214 119 (56%), 87 665 (23%) i 74 053 (19%) pijących odpowiednio rozpuszczalną, mieloną i bezkofeinową.

Jako ciekawostkę dodam, że w grupie osób pijących kawę, częściej można było spotkać mężczyzn, osoby rasy białej, palące papierosy i spożywające alkohol. Osoby pijące 4 lub więcej filiżanek kawy dziennie częściej od reszty pijały kawę rozpuszczalną i paliły papierosy, natomiast uczestnicy spożywający od 1 do 3 filiżanek dziennie byli starsi, mieli wyższe wykształcenie i częściej zgłaszali dobre samopoczucie.

W wynikach tego badania stwierdzono, że picie kawy (od 1-8 i więcej filiżanek dziennie) jest ujemnie skorelowane z umieralnością z jakiejkolwiek przyczyny. Hazard względny dla 6 i więcej filiżanek kawy wypijanych dziennie wahał się od 0,7 (95% CI, 0.53-0.94) do 0.92 (95% CI, 0.78-1.10), bez dowodów wpływu metabolizmu kofeiny na te wyniki.

Publikacja ta dostarcza kolejnych dowodów na to, że PICIE NAWET WIĘKSZYCH ILOŚCI KAWY MOŻE BYĆ CZĘŚCIĄ ZDROWEJ DIETY, niezależnie od posiadanego polimorfizmu genetycznego wpływającego na metabolizm kofeiny.

kofeina 2

Źródło:

Loftfield E, Cornelis MC, Caporaso N, Yu K, Sinha R, Freedman N. Association of Coffee Drinking With Mortality by Genetic Variation in Caffeine Metabolism: Findings From the UK Biobank. JAMA Intern Med. 2018 Jul 2.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s