Podaż samej leucyny nie wystarczy?

LEUCYNA – CZY JEST TAK WYJĄTKOWA, JAK CI SIĘ WYDAJE?

Większość z Was na pewno zgodzi się z twierdzeniem, że leucyna jest kluczowym aminokwasem odpowiadającym za zwiększenie tempa syntezy białek mięśniowych (MPS) po spożyciu porcji protein, ponieważ może aktywować w komórkach mięśniowych kaskadę sygnalizacyjną mTOR – p70S6K odpowiedzialną za przebudowę mięśni.

A CO JEŚLI NAPISZĘ, ŻE NIE JEST TO  TAK OCZYWISTE JAK MOGŁOBY SIĘ WYDAWAĆ?

Bilans białka w naszym organizmie w dużej mierze uzależniony jest od ilości białka jaką zjadamy w ciągu dnia, gdyż stymuluje ona (w sposób zależny od dawki) MPS. Oprócz białka mamy jeszcze insulinę, która hamuje rozpad białek mięśniowych (MPB). Wbrew pozorom stężenie insuliny w osoczu potrzebne do maksymalnego zahamowania MPB nie jest wcale duże (~15-30 mU/l) i występuje już po spożyciu niewielkiej ilości białka (~25 g).

Kilka postów wcześniej (https://konradklekot.com/2018/06/17/leucyna-komu-moze-sie-przydac/) podałem przykład sytuacji, w której dodatek leucyny do małej porcji białka (10 g) okazał się przydatny. Z badań wynika również, że leucyna jest jednym z najważniejszych aminokwasów uczestniczących w MPS, jednak wciąż niewiadomą pozostawała odpowiedź na pytanie:

CZY ZA WZROST MPS PO SPOŻYCIU PORCJI BIAŁKA ODPOWIADA TYLKO I WYŁĄCZNIE LEUCYNA??

W ostatnio opublikowanym badaniu naukowcy postanowili porównać wpływ spożycia białka lub spożycia leucyny na obrót białek mięśniowych. W badaniu wzięły udział kobiety w okresie pomenopauzalnym w wieku 50-65 lat, które zakwalifikowano do dwóch grup:

I – GRUPA BIAŁKOWA (n=14) – spożywała białko serwatkowe 0,45 g/kg beztłuszczowej masy ciała (FFM), w tym leucyna 0,0513 g/kg FFM – średnio 21 g białka i 2,4 g leucyny;

II – GRUPA LEUCYNOWA (n=14) – spożywała leucynę 0,0513 g/kg FFM – ok. 2,4 g leucyny.

Białko i leucyna zostały rozpuszczone w 270 ml wody i były spożywane w małych porcjach co 20 minut podczas 3-godzinnej hiperinsulinemicznej euglikemicznej klamry metabolicznej (HECP), żeby wyeliminować potencjalne zakłócenia związane z insulinogennym wpływem białka i leucyny. Procedura ta polega na podawaniu osobom dożylnie insuliny ze stałą szybkością. Normoglikemię (100 mg/dl) utrzymywano przy pomocy 20% wlewu dekstrozy.

Każda z uczestniczek była poddana dwóm procedurom HECP w losowej kolejności, w odstępstwie kilku tygodni:
– bez suplementacji białka i z suplementacją białka;
– bez suplementacji leucyny i z suplementacją leucyny (PATRZ INFOGRAFIKA).

CO SIĘ OKAZAŁO?

Wyniki tego badania są niezmiernie ciekawe. Samo wywołanie hiperinsulinemii (bez podaży białka lub leucyny) zwiększyło fosforylację kinazy mTOR oraz p70S6K o ponad 50%, jednak nie miało wpływu na tempo syntezy białek mięśniowych (MPS) i fosforylację eukariotycznego czynnika inicjującego translację 2 (eIF2α).

W grupie otrzymującej białko oraz leucynę zauważono podobny wzrost fosforylacji mTOR i p70S6K, jednak TYLKO W GRUPIE PRZYJMUJĄCEJ BIAŁKO ZWIĘKSZYŁO SIĘ TEMPO MPS (o 100%) oraz DOSZŁO DO SPADKU FOSFORYLACJI KLUCZOWEGO BIAŁKA INICJUJĄCEGO TRANSLACJĘ  eIF2α (o 35%) –  co w tym przypadku jest dobrą informacją, ponieważ spadek fosforylacji tego białka umożliwia stworzenie kompleksu  zapoczątkowującego biosyntezę białek.

Z opisanego badania wynika, że podaż samej leucyny może okazać się niewystarczająca, aby przełamać blokadę MPS wywołaną przez niską dostępność aminokwasów w krwiobiegu, ponieważ dostępność innych aminokwasów egzogennych EAA ogranicza szybkość MPS.

Wyniki tego badania sugerują również, że kaskady sygnalizacyjne niezależne od mTOR odpowiadają za inicjację translacji.

Leucyna mTOR Konrad Klekot

Z PRAKTYCZNEGO PUNKTU WIDZENIA

Bez wątpienia leucynę nadal można zaliczyć do jednego z najważniejszych aminokwasów, który aktywuje kaskadę anaboliczną związaną z mTOR. Jednak bez dostępności reszty aminokwasów w krwiobiegu nie może rozpocząć budowy nowych białek mięśniowych. Sytuację tę można przyrównać do remontu w mieszkaniu – fachowcy (leucyna) są zwarci i gotowi do pracy, jednak właściciel nie kupił materiałów budowlanych (pozostałe aminokwasy egzogenne) potrzebnych do rozpoczęcia pracy.

Podaż leucyny, czy BCAA może przynieść korzyści w sytuacji, gdy w zapewnimy dostępność aminokwasów egzogennych w naszym krwiobiegu, jednak jeśli mamy możliwość dostarczania odpowiedniej ilości białka w diecie, warto się na tym skupić. Dla miłośników produktów aminokwasowych, które są nierzadko spożywane podczas treningu na czczo, czy w innych katabolicznych 😉 sytuacjach polecam EAA.

Źródło:

van Vliet S, Smith GI, Porter L, et al. The muscle anabolic effect of protein ingestion during a hyperinsulinemic euglycemic clamp in middle-aged women is not caused by leucine alone. J Physiol. 2018 Jul 27.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s