Tempo strawności różnych białek

Prawdopodobnie każdy, kto zajmuje lub interesuje się suplementacją sportowców miał w swoim życiu okres, w którym porównywał sobie tempo absorpcji różnych źródeł białek. Nikogo nie zaskoczę, jeśli napiszę, że białka serwatki dość znacząco i szybko zwiększają tempo syntezy białek mięśniowych w krótkim przedziale czasowym, podczas gdy spożycie kazeiny micelarnej stymuluje tempo syntezy białek mięśniowych w sposób umiarkowany i przez dłuższy okres czasu. Różnice te przypisywane są m.in. czasowi trawienia i absorpcji wymienionych źródeł.

Mimo, że do tej pory przeprowadzono sporo badań porównujących białka serwatkowe do kazeinowych wciąż mało wiedzieliśmy o trawieniu i kinetyce wchłaniania białek mleka, zawierających zarówno serwatkę i kazeinę w stosunku zbliżonym do 20:80.

Gorissen i wsp. (2020) postanowili połączyć dane z 18 randomizowanych badań z udziałem ponad 600 uczestników i ocenić wpływ rodzaju białka na trawienie i ocenić kinetykę absorpcji fenyloalaniny, a następnie ocenić uwalnianie fenyloalaniny pochodzącej z białka do krwiobiegu.

Dlaczego akurat fenyloalanina? Jest to jeden z najczęściej znakowanych aminokwasów, ponieważ uważa się, że może najlepiej odzwierciedlać metabolizm aminokwasów w organizmie, ale nie zawsze tak musi być, ponieważ różne aminokwasy zachowują się inaczej. Niemniej, to właśnie m.in. o metabolizm aminokwasów w tym badaniu chodziło.

WYNIKI

Po spożyciu różnych form białka stwierdzono, że około 50% fenyloalaniny pojawiło się w krwiobiegu w ciągu 5 godzin od spożycia, co sugeruje, że ≥50% spożytego białka jest trawione, wchłaniane, a następnie staje się dostępne dla tkanek obwodowych, w tym np. mięśni.

Co z pozostałymi 50%?  

Mogą pojawić się w kolejnych godzinach w krwiobiegu, albo zostaną zatrzymane i wykorzystane przez jelita i wątrobę, jeszcze przed wejściem do krwiobiegu.

Tak jak można wywnioskować z infografiki, szczytowe stężenie fenyloalaniny różniło się między spożytymi rodzajami białek i najszybciej wartość szczytową osiągnęło po spożyciu białka serwatki. Białko mleka jest szybciej trawione i absorbowane w porównaniu do kazeiny micelarnej, ale wolniej od białka serwatkowego.

Co ciekawe biorąc pod uwagę 5-godzinny okres poposiłkowy zauważono, że większa część fenyloalaniny pochodzącej z białka pojawiała się w krążeniu właśnie po spożyciu białka mleka (65%), w porównaniu z białkiem serwatki (57%) i kazeiną micelarną (45%). Wynik ten może sugerować, że spożycie białka, które jest najszybciej trawione i absorbowane (białka serwatki) niekoniecznie musi prowadzić do największej dostępności fenyloalaniny w osoczu. Tutaj jednak należy być ostrożnym w formowaniu daleko idących wniosków, ponieważ różnice w składzie aminokwasowym oraz wskaźniku strawności aminokwasów egzogennych mogą rzutować na późniejszą dostępność aminokwasów w osoczu.

Wpis ten należy traktować jako ciekawostkę i odświeżenie wiedzy na temat kinetyki wchłaniania różnych form białka. W rzeczywistości bowiem jest wiele innych czynników, które mogą wpływać na odpowiedź anaboliczną m.in. dawka białka, inne składniki pokarmowe posiłku, wiek, czas podania etc.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s